Bachelor Thesis

Spring

BAKALAURO DARBAS

BACHELOR THESIS

Baigiamieji darbai gali būti mokslinio – taikomojo pobūdžio arba fundamentalių problemų nagrinėjimo projektai. Mokslinio – taikomojo pobūdžio darbuose gvildenamos pasirinktos temos teoriniai bei mokslinių rezultatų taikymo klausimai, išryškinant jų sprendimo metodinį naujumą ar originalumą. Praktines problemas  nagrinėjančiuose darbuose taikomi instrumentiniai ir kiti žinomi tyrimo būdai. Pagrindinės baigiamojo darbo sudėtinės dalys: įvadas, literatūrinė dalis, metodinė dalis, rezultatai ir jų aptarimas, išvados ir rekomendacijos, literatūros sąrašas.

Bachelor Thesis is applied or fundamental research type project. In the applied projects theoretical and science application problems  are presented. In the fundamental problems investigating projects known theoretical models and instrumental investigation methods are used. It is necessary to show the novelty and originality of the results. The main parts of the Bachelor Thesis are: introduction, review of literature, methodological part, results and discussion, conclusions and list of literature.

Must be completed by all bachelor Biochemistry programme.

Undergraduate work - 400 hours.

Bachelor's job training - 70% bachelor's advocacy work - 30% of the final grade.

Prof.habil.dr. Rimantas Daugelavičius, prof.habil.dr. Vida Mildažienė, doc.dr. Zita Naučienė, doc.dr. Lina Ragelienė, doc.dr. Simona Sutkuvienė, doc.dr. Rasa Žūkienė, Department of Biochemistry and Biotechnologies, Faculty of Natural Sciences.