Ecological Biochemistry (BBK 4006)

Optional

EKOLOGINĖ BIOCHEMIJA

ECOLOGICAL BIOCHEMISTRY

Kursas skirtas mikroorganizmų, augalų ir gyvūnų gaminamų antrinių metabolitų struktūros, ekologinių funkcijų, bei šių medžiagų veikimo mechanizmų analizei. Aptariama jų kilmė pagal sintezės organizmuose struktūrinius pirmtakus. Nagrinėjamos vidurūšinės ir tarprūšinės organizmų sąveikos medžiagos, atliekančios vaidmenį nuo chemomediatorių - semiochemikų iki alelopatinių medžiagų ir mirtinai pažeidžiančių toksinų, t.y. rūšių tarpusavio kovos ir sugyvenimo materialieji reguliatoriai. Analizė apima struktūros ir funkcijos pavyzdžius iš atitinkamų mikroorganizmų (bakterijų, mikrodumblių, grybų) bei pirmuonių, aukštesniųjų augalų, aukštesniųjų gyvūnų (vabzdžių, kt. bestuburių, stuburinių, tame tarpe ir žinduolių). Didesnis dėmesys skiriamas augalų antrinių metabolitų struktūrinei klasifikacijai, jų polifunkcionalumui bei poveikiui į aukštesniuosius gyvūnus. Dalis kurso skirta adaptacinei gyvūnų ir augalų biochemijai ekstremaliose sąlygose (aukštoje temperatūroje, šaltyje,esant  deguonies trūkumui, etc.) bei organizmų - ekstremofilų funkcionavimui. Praktinių darbų metu aptariami pastarųjų metų biochemijos, medicinos bei socialinių mokslų pasiekimai, sietini su ekologinės biochemijos problemomis.

Students will acquire basic knowledge on secondary metabolism in microorganisms, plants and animals. Secondary metabolism: a distinct part of general metabolism. Secondary metabolite biosynthesis and metabolism in microorganisms, plants and animals. Plant secondary metabolites. Chemical basis of flower colors. Anthocyanins, metalloanthocyanins.Plant Volatiles. Alelopathy. Secondary metabolites in the interaction between higher plants. Plant toxins affecting animals. Secondary metabolites in prokaryotic and eukaryotic communication. Symbiosis and syntrophy. Antimicrobial agents. Antibiotic use and bacterial resistance. Bacterial toxins which affect eukaryotic cells. Animal poisons. Humans pheromones: primers, signalers, modulators, and releasers. Its importance to social communication. Adaptation of plants and animals to the extreme temperature, high salt concentration, high pressure, and anaerobic ambience.

Basic Biology, Biochemistry 1 and 2, Cell Biology

This course develops knowledge, experience and skills related to a variety of mainstream instrumental techniques in areas of spectroscopy, separation science and electrochemistry.

1. Course requirements, Historical overview
 2. Core concepts in toxicology
 3. Dose-Response Relationships
 4. Absorption of Toxicants , Distribution and Storage of Toxicants
 5. A review and update on the science and regulation of pesticides
 6. Biotransformation and Elimination of Toxicants. Target Organ Toxicity
 7. Teratogenesis, Mutagenesis & Carcinogenesis. Dioxin & Related Compounds,  an especially persistent and toxic group of chemicals
 8. Risk Assessment and Risk Management
 9. Abiotic Transformation in the Environment
 10. Environmental Chemodynamics. Chemical processes of environmental toxicants
 11. Environmental Transport.  Physical processes of environmental toxicants
 12. Environmental Chemicals
 13. Monitoring Chemicals in the Environment
 14. Regulating Chemicals in the Environment
 15. Frontiers in Environmental Toxicology

Lectures – 30 hours, laboratory work 15 hours, mid-term and final examination – 6 hours individual work – 29 hours.

Final assessment sums the assessments of written final examination (50%), written mid-term examination (20%), assessment of laboratory works (30%).

J.B. Harborne. Introduction to Ecological Biochemistry, 4th edition

Academic Press

Kaunas: Technologija,

1994

B. M. Francis. Toxic Substances in the Environment.

Wiley-VCH

G. Polya. Biochemical targets of  Plant Bioactive compounds.

Macmillan Publishing Company

Wiley

Prof.dr.Vida Mildažienė, prof.dr.Rimantas Daugelavičius, Department of Biochemistry and Biotechnologies, Faculty of Natural Sciences