General Biochemistry 2 (BBK 3007)

Spring

BENDROJI BIOCHEMIJA 2

GENERAL BIOCHEMISTRY 2

Biochemijos II kurso tikslas suteikti žinių apie pagrindinius gyvų sistemų funkcionavimo principus bei medžiagų apykaitos pagrindinius dėsningumus, jų tarpusavio ryšius. Kurso pagrindinės temos: Sacharidų  metabolizmas. Glikolizė, Gliukoneogenezė. Trikarboksirūgščių ciklas. Biocheminių procesų erdvėskyra ir ryšys ląstelėje. Membranos baltymai bei medžiagų pernašos per biologines membranas. Oksidacinis fosforilinimas. Fotosintezė. Lipidų metabolizmas Neutralių riebalų skaidymas. Riebalų rūgščių sintezė. Baltymų apykaita. Azoto fiksacija. Aminorūgščių biosintezė. Nukleorūgščių metabolizmas. Ryšys tarp sacharidų, baltymų ir riebalų apykaitos. Gautos žinios leis suprasti gyvųjų sistemų cheminės sandaros bei funkcionavimą, įgaus praktinio darbo su biomolekulėmis laboratorinius.

The course introduces basic knowledge about organization and principles of metabolism in living system. The course inludes: general aspects of metabolism; metabolism of carbohydrates; principles of membrane transport; pathways for energy transformation in organisms; oxidative phosphorylation; principles of synthesis of main biochemical compounds; integration and regulation of mainstream metabolic pathways. In practicals technical skills for studies in biochemistry are gained. Teaching methods are: lectures and laboratory works.

Inorganic and Bioinorganic chemistry, Organic chemistry, Chemical analysis 2, Biochemistry 1

The aim of course is to introduce basic knowledge about organization and principles of metabolism in living system.

1. Introduction. Definitions of metabolism, catabolism and anabolism.
 2. Basic thermodynamics of biological systems
 3. Carbohydrates metabolism. Glycolysis.
 4. Citric acid cycle.
 5. Glycogen metabolism. Metabolism of hexoses other than glucose.
 6. Movement through membranes. Transport mechanisms, different types of cellular transport.
 7. Electron transport and oxidative phosphorylation.
 8. Photosynthesis. Calvin cycle
 9. Gluconeogenesis, pentose phosphate pathway.
 10. Lipid metabolism. Fatty oxidation. Ketone bodies.
 11. Biosynthesis of fatty acids.
 12. Protein and amino acids degradation. Urea cycle.
 13. Nucleotide metabolism. Nucleotide degradation.
 14. Biosynthesis of amino acids and nucleotides. Nitrogen fixation.
 15. Overview of protein synthesis

The course includes 10 practical works. 1) Methabolism of carbohydrates. Isolation of glycogen from muscles and liver; 2) Determination of lactic acid in the muscles; 3) Lipid metabolism. Determination of pancreatic phospholipase activity. 4) Effect of bile on lipase activity; 5) Protein metabolism Protein digestion by pepsin; 6) Amino acids transamination;  7) Liver Mitochondria isolation. Determination of mitochondrial protein content; 8) Oxidative phosphorylation. Evaluation of mitochondrial functional parameters; 9) Evaluation mitochondrial function by NAD(P)H fluorescence; 10) Measurement of mitochondrial membrane potential

Lectures – 45 hours, laboratory work– 30 hours, individual work – 85 hours.

Final assessment sums the assessments of written final examination (50%), written mid-term examination (25%) and assessment of laboratory works (25%).

Kadziauskas J. Biochemija

VU leidykla

2003

A.Praškevičius, L.Ivanovienė, N.Stasiūnienė, J.Burneckienė, H.Rodovičius, L.Lukoševičius, D.Kondrotas. Biochemija

Printed KMU, Kaunas

2010

Z. Naučienė, R. Žūkienė, D. Vieželienė, V. Mildažienė. Biochemijos laboratoriniai darbai

Vytauto Didžiojo universitetas

electronic edition

D. Vieželienė, V. Mildažienė, Z. Naučienė, Biochemijos laboratoriniai darbai

Vytauto Didžiojo universitetas, Kaunas

D.L. Nelson, M.M. Cox, A.T. Lehninger. Principles of biochemistry

Worth Publishers, N.Y.

Donald Voet, Judith G. Voet. Fundamentals of Biochemistry, 2nd ed.

Printed in USA

Doc.dr. Zita Naučienė, prof.habil.dr. Rimantas Daugelavičius, Department of Biochemistry and Biotechnologies, Faculty of Natural Sciences,