Chemical Analysis 2 (BBK4003)

CHEMINĖ ANALIZĖ II (instrumentiniai metodai)

CHEMICAL ANALYSIS II (instrumental methods)

Šis dalykas skirtas suteikti teorinių ir praktinių žinių apie cheminės analizės metodus ir jų taikymą. Išklausę šį kursą studentai gebės naudotis pagrindiniais laboratoriniais prietaisais ir sudaryti cheminės analizės eigos planą tiriamos problemos sprendimui: suprasti prietaisų veikimo esmę, skirtingų metodų taikymo analizei galimybes ir apribojimus, parinkti tinkamiausią analitinio uždavinio sprendimą, įvertinti analizės rezultatus; praktiškai taikyti įvairius metodus cheminių junginių kokybinei ir kiekybinei analizei. Kursą sudaro spektroskopinės analizės, elektrocheminės analizės ir skirstymo metodai.

Students will develop a knowledge and understanding about fundamentals of the methods of chemical analysis and its applications. They will be able to work with principal laboratory instruments and to make a chemical analysis scheme for the investigated object. After completion of this course students will be able to: understand instrumentation and the potential and limitations of the various methods; evaluate relations between different methods, select the most appropriate solution for a given analytical problem; evaluate the results of the analysis; demonstrate understanding and have practical experience in the use of various techniques for qualitative and quantitative analysis of chemical substances. The course consists of Spectroscopic analysis, Electrochemical analysis and Separation methods.

Chemical analysis I, Inorganic and bioinorganic chemistry, Physical chemistry and Physics.

This course develops knowledge, experience and skills related to a variety of mainstream instrumental techniques in areas of spectroscopy, separation science and electrochemistry.

1. Classification of analytical methods. Methods of spectral analysis. Electromagnetic radiation and its interaction with a substance.
 2. Atomic spectroscopy. Atomic absorption, emission and fluorescence spectroscopy.
 3. Molecular absorption spectroscopy of ultraviolet and visible spectrum range. Luminometry.
 4. Nephelometry and turbidimetry. Refractometry. Polarometry.
 5. Electrochemical methods of analysis. Electrodes.
 6. Galvanic cell and electrolytic cell. Diffusion potential.
 7. Indicative and comparative electrodes. Electrode polarization. Electromotive force measurements.
 8. Potentiometry. Ion-selective electrodes. Potentiometric titrations.
 9. Voltammetry analysis and its variants. Voltammetric analysis. Amperometric titrations. Polarography.
 10. Conductometric and coulometric analysis.
 11. Chromatography theory. Various types of chromatography. Gas chromatography: principles and applications.
 12. Liquid chromatography modes and mechanisms: ion-exchange, adsorption, partition and permeation modes in high-pressure liquid chromatography, open column, thin layer and paper chromatography.
 13. High performance liquid chromatography. Chromatographic analysis of biological samples.
 14. Electrophoresis: Principles and applications.
 15. Supercritical fluid chromatography and capillary methods.

10 laboratory works are proportionally covering the topics of spectroscopic analysis, electrochemical analysis and separation methods.

Lectures – 45 h, practical work (laboratory practice) – 30 h, individual work – 78 h, assessment of knowledge (control work, mid-term examination, final examination) – 7 h

Final assessment sums the assessments of written final examination (50%), written mid-term examination (20%), and assessment of laboratory works (30%).

1998

D. A. Skoog, D.M. West, F.J. Holler. Fundamentals of Analytical Chemistry (7th edition).

Saunders College Publishing

2004

Ragelienė L., Grevys St. ir Mickevičius D. Cheminės analizės teorija ir praktika

VDU leidykla

Mickevičius D. Cheminės analizės metodai. [1-2 dalys]: vadovėlis

Žiburys

1998

Analytical Chemistry. Edited by R. Kellner, J.M. Mermet, M. Otto, H.M. Widmer.

Wiley-VCH

1989

Petrucci R.H. General chemistry

Macmillan Publishing Company